Tego dnia odwiedzili nas ósmoklasiści, którzy mieli okazję zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny 2023/2024 w liceum, technikum i szkole branżowej. Zobaczyli również jak wiele dodatkowych, ciekawych zajęć, warsztatów, kół zainteresowań oraz wyjazdów na nich czeka
Aktualności
Dzień Otwarty w ZSOiZ w Mońkach
- 7
Kolejny wykład dla klas humanistycznych
25. kwietnia 2023 r. klasy humanistyczne: 3b, 1b, 2b-uczestniczyły w wykładzie dr hab. Alicji Kisielewskiej, prof. UwB , dyrektora Instytutu Studiów Kulturowych. Temat: ,, Oglądanie telewizji- nowe kompetencje medialne”.Cel wykładu- przygotowanie młodzieży do krytycznego odbioru współczesnych multimediów, a zwłaszcza programów telewizyjnych i zmieniającej się telewizji.
Olimpiada Zdrowia
Wszyscy wiedzą, że 21 kwietnia był dniem otwartym w naszej szkole. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w tym czasie, gdy nasza szkoła tętniła życiem i wypełniała się gwarem odwiedzających nas uczniów, w jednej z klas, dwie uczennice zmierzyły się z pytaniami kolejnego etapu Olimpiady Zdrowia PCK. Tymi dzielnymi dziewczynami były Magdalena Stypułkowska z klasy III Technikum Gastronomicznego oraz Liliana Hnat z IC LO.
Tym razem wygrała Liliana, która już w maju spróbuje swoich sił podczas etapu okręgowego konkursu, który odbędzie się w Białymstoku. Trzymamy mocno kciuki!
Osobami przygotowującymi do konkursu były:
Urszula Kossakowska oraz Renata Zalewska
Hej! Hej! Czyli z Moniek do Szwecji
Zaraz po świętach uczniowie liceum wyruszyli w podróż do Gdańska a stamtąd do szwedzkiej Karlskrony oraz do Gdyni i Sopotu. To były 3 fantastyczne, intensywne dni obfitujące w ogromną dawkę wiedzy, przepięknych krajobrazów oraz ciekawych doświadczeń.
Karlskrona to blisko 40-tysięczne miasto w południowej Szwecji, nazwa miasta nawiązuje do szwedzkiego króla Karola XI, określenie karls krona do dosłownie korona Karola. Ciekawostką jest, że miasto położone jest na 33 wyspach.
Jedną z największych atrakcji czekających na nas właśnie tam wewnątrz budynku Muzeum Marynarki Wojennej był podwodny tunel, z którego widzieliśmy wrak żaglowca leżącego na dnie morza od trzech wieków. Na terenie muzeum mieliśmy również okazję wejść do łodzi podwodnej U137.
Dużo by opowiadać o tym co zwiedziliśmy… więc w wielkim skrócie- było warto!:)
1
Wykłady na SGGW i wystawa Body Worlds
W dn. 12.04.2023r. uczniowie Technikum odwiedzili warszawską SGGW. W ramach spotkania uczestniczyliśmy w zajęciach z rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem aplikacji Google Earth. Zwiedziliśmy laboratoria, w których studenci wykonują prace badawcze gleb, skał i emisji gazów cieplarnianych. Spacer po okazałym kampusie uczelni, pozwolił nam na poznanie rożnych wydziałów, na których można kształcić się w bardzo przyszłościowych kierunkach, takich jak – rolnictwo, bioinżynieria zwierząt, inżynieria ekologiczna, żywienie człowieka i ocena żywności oraz wielu innych.
W Pałacu Kultury i Nauki zwiedziliśmy wystawę BODY WORLDS VITAL. Budowa organów ciała człowieka-wnętrze organizmu, organy zdrowe-kontra organy chore… to świetna lekcja biologii, a przede wszystkim pobudzenie świadomości jak żyć zdrowo i dbać o własne ciało. Ogromne wrażenie podczas zwiedzania wystawy wywarł fakt, iż wszystkie zaprezentowane części ciała są naturalne - zostały poddane procesowi plastynacji.
Opiekunowie: Justyna Skutnik i Paweł Zasłona6
Wyjazd na Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie
30 marca uczniowie z klas pierwszej i drugiej o profilu technik pojazdów samochodowych udali się do Olsztyna na Uniwersytet Warmińsko – Mazurski. Głównym celem wizyty było zapoznanie młodzieży z ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Technicznych. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez dr inż. Jerzego Domańskiego na temat komputerowego wspomagania projektowania i obliczeń inżynierskich. Następnie obejrzeli laboratoria: maszyn elektrycznych, podstaw konstrukcji maszyn oraz budowy pojazdów. Odbyły się też zajęcia w laboratorium utrzymania maszyn, pomiarów diagnostycznych pojazdów oraz w nowoczesnej stacji diagnostycznej. Po zasłużonej przerwie na posiłek uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili najciekawsze miejsca związane z historią Olsztyna.
opiekunowie: Marta Reut, Marcin Rzemieniecki
Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"7
Technik hotelarstwa na Politechnice Białostockiej
28 marca uczniowie kierunku hotelarskiego uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Białostockiej. Podczas zajęć na uczelni wysłuchali prezentacji o kierunku studiów „Turystyka i Rekreacja”, a następnie uczestniczyli w wykładach „Podróże - praca, hobby czy zdrowie”, „Innowacje w hotelarstwie” oraz „Komunikacja interpersonalna”.
Kolejnym punktem programu wyjazdu były warsztaty dotyczące zarządzania rezerwacjami w hotelu.
Opiekun Katarzyna Amonowicz
Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"
Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie
Najlepszym sposobem na zbadanie i poznanie rynku, jest udział w wydarzeniach branżowych. Pojawiają się na nich zarówno wystawcy, jak i klienci. Sprawdzamy wtedy ich opinie o produktach i usługach, jakie oferują. Nasi uczniowie wszystkich klas technikum o profilu gastronomicznym i hotelarskim w dniu 30 marca odwiedzili Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie. Młodzież miała okazję zobaczyć innowacje branży gastronomicznej i hotelarskiej. Odkryli najnowsze rozwiązania w zakresie technologii i produkcji. Wyjazd w całości został zfinansowany z funduszy projektu „Budujemy przyszlość ZSOiZ w Mońkach''
Warsztaty pieczenia sękacza
Historia Ziemi Dąbrowskiej przeplata się z historią wielu kultur, tradycji i religii koegzystujących ze sobą na tym terenie, wzajemnie się przenikających i współtworzących niepowtarzalną całość.Uczniowie Szkoły Branżowej w zawodzie kucharz gościli w Gospodarstwie Agroturystycznym "Chata za wsią" w Dąbrowie Białostockiej i uczestniczyli w warsztatach pieczenia sękacza metodą tradycyjną, tzn. na naturalnym ogniu drewna liściastego.
Oprócz warsztatów uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historią miejsca i przejść się na spacer po przepięknej okolicy. Na koniec pobytu nasza młodzież miała okazję spróbować wspaniałej kuchni podlaskiej, której to potrawy cieszą się dużą sławą, tradycją i wybornym smakiem.
Opiekunowie: Magdalena Sienkiewicz i Katarzyna Amonowiczwyjazd odbył się w ramach projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach".
Matematycy w Warszawie
W przeszłości leży klucz do przyszłości – to najważniejszy przekaz wystawy głównej Narodowego
Muzeum Techniki którą odwiedziło 47. matematyków z klas: IV a/d i I a/d. Uczniowie zgłębiali wiedzę
o umiejętnościach technicznych gromadzonych przez ludzkość od wieków oraz porównywali dawne
rozwiązania, z tymi którymi dysponujemy dziś, mieli możliwość zaobserwowania ogromnej skali
postępu technicznego na przestrzeni dziejów. Być może za kilka lat sami będą tworzyć historię jako
inżynierowie, architekci i naukowcy.
Podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne młodzież poznawała w Centrum
Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. Jest to swoisty wehikuł czasu, który przenosi do kluczowych
miejsc związanych z historią pieniądza. Uczniowie mieli możliwość stania się świadkami narodzin
monety i banknotu, pierwszego banku i teorii ekonomicznych.
Na zakończenie wycieczki obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Ateneum „Alicja w krainie snów”. Jest to
niesamowita opowieść o przejściu ze świata dzieciństwa do świata dorosłości. Młodzież była
zachwycona nowoczesnym, multimedialnym, odwołującym się do dzisiejszej rzeczywistości
spektaklem.
Awans do Finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej
Z wielką przyjemnością informujemy, iż uczniowie: Klaudia Waszkiewicz kl. IIIB, Aleksandra Rembelińska kl.IIB oraz Jakub Błaszczyk kl. IC uzyskali awans do Finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem "Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej". Finał odbędzie się 21 kwietnia w Krakowie.
nauczyciel prowadzący -Maria Szorc
Czeka nas ostatni etap konkursu
Miło nam zakomunikować, że 3 uczniów naszej szkoły: Mateusz Trybułowski kl. IA, Julia Burzyńska kl. IIB oraz Aleksandra Purta kl. IIB zakwalifikowało się do II (ostatniego) etapu Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska -Węgry -Historia Przyjaźni".
„Polska-Węgry – Historia Przyjaźni” to konkurs historyczny organizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy historycznej o stosunkach polsko-węgierskich i promowanie postaci zasłużonych dla obu krajów.
nauczyciel prowadzący -Maria Szorc
Wykład klas humanistycznych
28. marca 2023 r. klasy humanistyczne: 3b, 1b, 2b-uczestniczyły w wykładzie Pani profesor dr hab. Katarzyny Citko z Instytutu Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku. Temat: ,, Język filmowy. Gatunki filmowe i ich specyfika. Forma filmowa, czas i przestrzeń, obraz, kompozycja, dźwięk i muzyka, figury stylistyczne narracji, forma i treść dzieła filmowego”.
Dla uczniów z rozszerzonym j. polskim edukacja filmowa jest szczególnie wartościowa, a wykład Pani Profesor to przydatna porcja wiedzy na temat filmu.
Młodzież zapobiega pożarom
W dniu 28. 03.2023r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Mońkach sześcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Miło mi poinformować, że pierwsze trzy miejsca w grupie III (uczniowie szkół ponadpodstawowych) zajęli uczniowie ZSOiZ w Mońkach.
1. Kacper Snarski
2. Otylia Ratkiewicz
3. Weronika Magnuszewska.
Kacper i Otylia będą reprezentowali Powiat Moniecki w eliminacjach wojewódzkich konkursu, który odbędzie się w Tykocinie.
Opiekun: K. Harasiuk
Warsaw Home Green Days- uczniowie Technikum na Tagrach w Nadarzynie
23 marca 2023 roku uczniowie z kierunków technik architektury krajobrazu i technik handlowiec wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy na Międzynarodowe Targi Architektury krajobrazu. Wizytę w mazowieckim rozpoczęliśmy w Nadarzynie od udziału w szkoleniu pt.”Inwentaryzowanie drzew”. Następnie oglądaliśmy wystawę Bonsai. Wzięliśmy udział w warsztatach i tworzeniu kokedamy. Był również czas wolny na zwiedzanie stoisk. Gościem specjalnym Targów była Maja Popielarska. Nie obyło się bez niespodzianek, w czasie naszego pobytu swój występ miała Mandaryna - polska piosenkarka z którą mogliśmy pozować do zdjęć i otrzymać autografy.
Ponieważ dzień był słoneczny udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych aktorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się florą i fauną tego parku, do zdjęć “pozowały” pawie i liczne wiewiórki.
6
Sukces w konkursie Turbolandeskunde
W dniu 10 marca obył się etap szkolny VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego – Austria.” Bardzo miło nam poinformować, że do etapu regionalnego zakwalifikowały się trzy uczennice LO: Julia Boufał (kl. I D), Julia Cybulska (kl. I E) oraz Natalia Narkiewicz (kl. 4 C).To one będą reprezentować naszą Szkołę na kolejnym etapie, gdzie powalczą o awans do finału. Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnych zmaganiach!
Nauczyciel przygotowujący: Anna Seroczyńska
Mamy Olimpijczyka
Kornel Świerzbiński – laureatem VII Olimpiady Statystycznej
15 marca w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego odbyła się uroczysta gala finałowa VII edycji
Olimpiady Statystycznej. Kornel Świerzbiński ucz. kl IV d uzyskał tytuł laureata VII Olimpiady
Statystycznej, który uprawnia do otrzymania „złotych indeksów” na wiele prestiżowych uczelni w
kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego. Organizatorzy ufundowali również nagrody
rzeczowe i bon podarunkowy.
Nauczyciel prowadzący – Agata Szpyruk
Sukces na Olimpiadzie Solidarności
15 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbył się II etap IX
edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii.
Miło nam poinformowć, iż uczeń kl. III b Szymon Jabłoński zajął drugie miejsce i
będzie reprezentował województwo podlaskie w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w
Gdyni.
Nauczyciel prowadzący –Maria Szorc
Klasy humanistyczne w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Żądza władzy, ślepa ambicja, męska próżność, chęć zaszczytów, łamanie zasad moralnych- to motywy działania Makbeta, tytułowego bohatera dramatu W. Szekspira. 23. lutego 2023 r. uczniowie klas humanistycznych: 3b, 1b, 4b oraz 3c- mieli przyjemność oglądać niesamowitą inscenizację ,,Makbeta” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!
W 1999 r. UNESCO uchwaliło dzień 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.
Święto zostało ustanowione, abyśmy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych.
To wyjątkowy dzień nie tylko dla polonistów :)
Podejmowane działania mają dopomóc w ochronie unikatowych cech języka ojczystego, dlatego też poloniści popularyzowali tę piękną ideę w naszej szkole.
Byliśmy przygotowani i zadziało się :)
Była gazetka z prezentacją na temat języka polskiego i ciekawostek w nim zawartych…
były memy językowe i łamańce językowe do poczytania w przestrzeni szkoły…
były gry i zabawy językiem polskim podczas lekcji…
było tworzenie feminantywów…
poszukiwanie homofonów…
rysowanie dzidy…
recytacja wierszyków naszpikowanych łamańcami językowymi…
Dziękujemy uczniom za udział w akcji :)
2
Archiwum Aktualności