• Aktualności

      • Przedszkolaki w Technikum w ZSOiZ w Mońkach

      • Tego jeszcze nie było w naszej szkole. W ubiegłym tygodniu zaprosiliśmy grupę 4-5 latków z Kalinówki Kościelnej na warsztaty kulinarne. Maluchy pod okiem uczennic z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowywały naleśniki. A dziewczęta z klas hotelarskich zorganizowały dla naszych gości gry i zabawy na hali sportowej.

      • Piknik militarny pn. "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej".

      • „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem w sobotę
       21 maja o godz. 11.00 rozpocznie się piknik wojskowy w Tykocinie.

       W programie:

       • spotkania z żołnierzami oraz pokaz sprzętu wojskowego;
       • wspólny trening z Wojciechem NOWICKIM oraz Konradem BUKOWIECKIM;
       • pokaz praktycznych umiejętności kadetów Oddziałów Przygotowania Wojskowego;
       • koncert orkiestry wojskowej z Giżycka;
       • występy tykocińskiej grupy wokalnej, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Tykocina oraz zespołów mażoretek z Krypna i Jasionówki;
       • spotkania z grupami rekonstrukcyjnymi: Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego oraz Podlaska Chorągiew Husarska.

       Ponadto będzie można poznać wojsko i  żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

       Zapraszamy do wspólnej zabawy na pikniku. Zaplanowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci
       i dorosłych
       .

       Przypominamy, że na pikniku działać będzie punkt rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, w którym będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu będzie można wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty).

        

       Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

       - kopię dokumentu tożsamości;

       - kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;

       - kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

       Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej: Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl)

       Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

       Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

       Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

       • przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);
       • będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: - prawo do urlopu wypoczynkowego, - możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), - prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
       • na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
       • będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
       • będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

       Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej!

       Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dot. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przygotowaliśmy wiele materiałów - informatory, ulotki oraz multimedia. Strona główna - CWCR (wojsko-polskie.pl)

       Bądźcie z nami 21 maja

       Wszystkich zainteresowanych służbą oraz tych, którzy wojsko po prostu lubią, serdecznie zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach. Spotkajmy się 21 maja na pikniku w Tykocinie – Plac Stefana Czarnieckiego!

      • II miejsce 🏆 w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

      • 29 kwietnia reprezentacja naszej szkoły w składzie Piotr Brych, Krzysztof Romanowski, Kewin Bykowski zdobyła tytuł WICEMISTRZA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO podczas turnieju, który odbył się na terenie WORD Suwałki.

       Do rywalizacji przystąpiło 12 zespołów ze szkół ponadpodstawowych. Chłopaków do turnieju przygotował p. Zbigniew Kapica. GRATULUJEMY

      • Kurs na stanowisko dyżurnego ruchu 👩‍✈️🧑‍✈️🚂

      • Dzisiaj pracownicy PKP PLK S.A. z Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku w naszej pracowni sterowania ruchem kolejowym, odbyli kurs na stanowisko dyżurnego ruchu. Poznali najnowocześniejsze urządzenia do sterowania ruchem kolejowym. Pracownia wyposażona jest w urządzenia mechaniczne scentralizowane, przekaźnikowe oraz komputerowe. W ramach kursu, za pomocą stanowiska dyspozytorskiego instruktorskiego, można sprawdzić postępowanie przyszłych dyżurnych w czasie wystąpienia przeszkód w działaniu urządzeń. Odwzorowanie urządzeń w pełnym stopniu może nauczyć prawidłowych reakcji i postępowań zgodnych z wymaganiami zawartymi w instrukcjach obsługi na PKP. Cieszymy się, że gościliśmy dzisiaj kursantów z Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku.

       Kurs przeprowadził nauczyciel przedmiotów zawodowych Piotr Jan Osa

      • Matury...matury...

      • Właśnie rozpoczęła się matura 2022 z matematyki Dziś maturzyści mierzą się tym przedmiotem na poziomie podstawowym. Egzamin jest obowiązkowy. Od godz. 9:00 przystępuje do niego ponad 100 absolwentów liceum ogólnokształcącego i technikum

      • 🍀🍀 Zakończenie roku szkolnego Maturzystów A.D.2022 🍀🍀

      • 29 kwietnia podczas uroczystości zakończenia szkoły klas maturalnych dyrektor ZSOiZ p. Krzysztof Falkowski wręczył absolwentom Liceum Ogólnokształcącego im. C.K Norwida i Technikum w Mońkach świadectwa ukończenia szkoły, nagrody i statuetki za osiągnięcia naukowe i sportowe.

       Życzenia, gratulacje i wiele ciepłych słów do absolwentów skierowali Starosta moniecki p. Błażej Buńkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Monika Roszkowska oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość uświetnił swym występem zespół „Szkolna WersJa”.

       W roku szkolnym 2021/2022 do klas najwyższych uczęszczało 101 uczniów.

       Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom klas III LO i IV Technikum ukończenia szkoły i życzymy powodzenia na maturze.

      • 🌳🌲🌳 Sadzimy las … bo LAS KOCHA NAS! 💚💚💚

      • Pytacie nas jak świętowaliśmy Dzień Ziemi? Odpowiedź jest prosta. Najlepiej jak umiemy czyli tak jak zawsze, po prostu POMAGAJĄC. Uczniowie Technikum, Branżowej Szkoły I stopnia i Liceum Ogólnokształcącego ZSOiZ w Mońkach czyli wszyscy RAZEM wyruszyli w teren by tym razem pomóc NATURZE. Niby zwykła rzecz … a jednak NIEZWYKŁA bo wiemy, że las to więcej niż drzewa…

       Współpraca -Nadleśnictwo Knyszyn, dziękujemy p. Monice Szorc

       Koordynator akcji p. Monika Kacprowska

       DZIĘKUJEMY ! wszystkim Uczniom i Nauczycielom zaangażowanym w akcję

      • Podsumowanie konkursu w ramach Dnia Ziemi

      • 22 kwietnia cały świat obchodził dzień dbania o naszą planetę - Światowy Dzień Ziemi.🌏Nasi uczniowie również zaangażowali się i dołożyli swoją cegiełkę do tego wydarzenia. Powstała eko ścianka do zdjęć oraz hasła i plakaty. Dziękujemy za udział i zaangażowanie 😊

      • Laureatka ogólnopolskiego konkursu historycznego

      • 22 kwietnia 2022r. w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbyła się gala zakończenia ogólnopolskiego konkursu „Polska- Węgry. Historia Przyjaźni”.

       Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3pB Kinga Mroczkowska znalazła się w gronie laureatów i została nagrodzona wraz z opiekunem merytorycznym p. Marią Szorc przez Pana ministra Przemysława Czarnka.

      • Uczymy Zawodowo! Staże u pracodawców w Walencji.

      • Uczniowie Technikum w Mońkach zdobywają umiejętności zawodowe na wiele sposobów. Jednym z nich są staże w firmach i przedsiębiorstwach. Dbamy o to, żeby nasza młodzież mogła uczyć się bezpośrednio u pracodawców. Program Erasmus+ pozwala na poznaie warunków pracy za granicą, a konkretnie w Hiszpanii. Kolejne grupy uczniów Technikum wyjeżdżają do Walencji w ramach projektu „Zawodowcy” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor „Kształcenie i szkolenia zawodowe”. Projekt realizujemy we współpracy z Perfect Project.

      • Nasi uczniowie finalistami konkursu EL-ROBO-MECH

      • Uczniowie klasy 3Dp Michał Sołowiej i Kornel Świerzbiński uczestniczyli w konkursie EL-ROBO-MECH zorganizowanym przez Wydział Mechaniczny, Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Radę Przedsiębiorców przy Wydziale Mechanicznym i Radę Przemysłowo-Programową przy Wydziale Elektrycznym. W konkursie brali udział uczniowie z całej Polski.Podstawowym celem konkursu EL-ROBO-MECH jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych. Każdy z uczestników mógł przesłać tylko jedną pracę konkursową. Prace miały być bezpośrednio lub pośrednio związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną. Jednym z czynników podlegających ocenie była innowacyjność proponowanego rozwiązania. Konkurs przeprowadzony był w dwóch etapach.Etap I polegał na przygotowaniu prezentacji dotyczącej pracy konkursowej i przesłaniu jej do Komisji. Finaliści przechodzili do Etapu II, który polegał na samodzielnej prezentacji przed Komisją przygotowanej przez uczestników pracy. Laureaci konkursu mieli uzyskać prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.Michał i Kornel zauważyli deficyt w aspekcie znajomości języka migowego wśród młodych ludzi i postanowili skonstruować urządzenie ułatwiające naukę tego trudnego języka. Uczniowie opracowali projekt i wykonali robota. Skomplikowane algorytmy opracowane przez chłopców pozwalały na zabawę i jednoczesną naukę. Wykonując projekt uczniowie musieli zmierzyć się z przeszkodami w zakresie elektroniki, mechaniki, mechatroniki, algorytmiki, projektowania przestrzennego. Oprogramowanie robota powstało w nowoczesnym języku Python a platformą sprzętową było Raspberry Pi. Tytułu laureata nie udało się uzyskać, jednak obecność w zaszczytnym gronie finalistów konkursu jest ogromnym sukcesem, umiejętności zdobyte w trakcie opracowania projektu będą bardzo przydatne w kolejnych wyzwaniach. Znając zamiłowanie chłopców do problemów technicznych i algorytmicznych nie będziemy na to zbyt długo czekać.

       Opiekunem zespołu był p. Jacek Dojnikowski

      • „Poznaj Polskę” Oświęcim-Kraków- Zagnańsk

      • „Poznaj Polskę” Oświęcim-Kraków- Zagnańsk

       W ostatnich dniach przed przerwą świąteczną uczniowie Technikum i Branżowej Szkoły I wyjechali na wycieczkę, która odbyła się w ramach programu „Poznaj Polskę”. Branżowa Szkoła I stopnia na ten cel otrzymała z MEiN dofinansowanie w wysokości 10.000 zł. 40 uczniów miało możliwość poznania ciekawych miejsc w naszym kraju oraz praktycznego odkrywania śladów historii.W pierwszym dniu głównym punktem wycieczki było Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Następnego dnia dzięki obecności doświadczonego przewodnika poznaliśmy rys historyczny Krakowa i odwiedziliśmy takie miejsca jak Zamek Królewski na Wawelu czy Rynek Główny. Po wyjeździe z miasta udaliśmy się do miejscowości Zagnańsk, woj. świętokrzyskie, aby zobaczyć ponad sześćsetletni pomnik przyrody „Dąb Bartek”.Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń a dodatkowym jej atutem była piękna słoneczna pogoda. Uczniowie docenili atrakcyjny program i z dużym zainteresowaniem zwiedzali kolejne zabytki .Organizatorzy wycieczki: Marcin Rzemieniecki i Paweł Zasłona, opiekun Jolanta Kozłowska.

      • Uczniowie klas biologiczno-chemicznych na Politechnice Białostockiej

      • Lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny czy może jednak projektant, konstruktor, wynalazca nowych technologii w dziedzinie pomocy ludziom chorym, sparaliżowanym?

       Uczniowie klas 1-3 profilu biologiczno-chemicznego poznali ofertę Politechniki Białostockiej wydziału Mechanicznego na kierunku Inżynieria Biomedyczna. Uczniowie przekonali się, że to ciekawy kierunek, który przygotowuje między innymi do projektowania, wytwarzania narzędzi oraz urządzeń medycznych, zwłaszcza dla ortopedii, stomatologii i rehabilitacji, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów medycznych.

       Młodzież dowiedziała się również jak działa mikroskop elektronowy, skaningowy, mikrotomograf, sprawdziła jaki wpływ ma ustawienie i nacisk stopy na jakość ruchu całego ciała.

       Uczniowie poznali od środka prężnie działające Koło Naukowe Orthos realizujące pomysły, które mogą pomóc komuś w potrzebie.

       Opiekunowie: p. K. Kryńska i p. M. Dąbrowska

      • Dzień Otwarty w liceum

      • 1 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przyszłych pierwszoklasistów. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie klas VIII ze szkół podstawowych powiatu monieckiego.

       Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą szkoły, obejrzenia pracowni, uczestniczenia w przedstawieniu oraz krótkich warsztatach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.

       To był dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

       Umówiliśmy się z ósmoklasistami, że następne spotkanie w takim gronie już 1 września 2022 r.

      • Pachnące warsztaty

      • W piątkowe popołudnie sala chemiczna zamieniła się w małą fabrykę kul kąpielowych i świec sojowych, których cudowny aromat unosił się w całej szkole. A to za sprawą warsztatów, w których wzięli udział chętni uczniowie klas 3p LO. Młodzież dowiedziała się jak w prosty sposób, korzystając z kilku składników, które można kupić w każdym sklepie można przygotować kwiatowe i mleczne kule kąpielowe. A relaksacyjną kąpiel mogą umilić sobie własnoręcznie wykonanymi, ekologicznymi świecami sojowymi odkrywając różnorodne zapachy świata.

       “Pachnące warsztaty” przeprowadziły p. D. Andraka i p. A. Jakowuk

      • Sukces w Finale wojewódzkiego konkursu "Gotuj z klasą"

      • W ubiegły piątek odbył się finał III edycji Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego „Gotuj z klasą”. Technikum w Mońkach reprezentował zespół Natalia Kobeszko & Natalia Bykowska pod kierunkiem p. Piotra Grycuka. Dania przygotowane przez dziewczyny zyskały uznanie komisji oceniającej na czele której zasiadał mistrz kuchni Karol Okrasa. Nasze uczennice zdobyły WYRÓŻNIENIE i tym samym znalazły się w gronie najlepiej gotujących w województwie uczniów ze szkół o profilach gastronomicznych.😍Na wyróżnione menu złożyły się: przystawka: grzanka z chleba żytniego z konfiturą z cebuli i miodu oraz chipsz  kindziuka;danie główne: babka ziemniaczana na kapuście kiszonej; chrust z boczku, miodu i chilli; krem z sera typu klinek z Łap na śmietanie z płatkami soli wędzonej.deser: pączki z ziemniaków z konfiturą dyniową, oblane białą czekoladą i palonym serem korycińskim

      • Szkolna Wers(Ja) na scenie Mediateki

      • „Szkolna Wers(Ja)” na scenie Mediateki Pierwszy Dzień Wiosny zachwycił nas w tym roku piękną słoneczną pogodą, wysoką temperaturą i... WSPANIAŁYM WYSTĘPEM ZESPOŁU „Szkolna Wers(Ja)” . W tym dniu, podczas dwóch koncertów, widownia w Mediatece zapełniła się po same brzegi. Na scenie wystąpił zespół składający się z : uczniów (Falkowska Natalia – wokal, Frącz Filip – gitara, Gajewska Klaudia – saksofon, Gawełko Marta – chórki, Jabłoński Szymon – klawisze, wokal, Jaworowska Klaudia – wokal, Kuczyńska Paulina – skrzypce, Nowicki Hubert – wokal, Pietraszewski Patryk – wokal, Potocka Julia – chórki, Romanowski Szymon – wokal, Walukiewicz Gabriela – chórki, Wyszyńska Anna Cecylia – wokal oraz gościnnie – Łempicka Karolina- wokal) i nauczycieli ZSOiZ w Mońkach: Falkowski Krzysztof- gitara, Rzemieniecki Marcin – gitara, Zasłona Paweł – skrzypce, gitara.Publiczność bawiła się świetnie, nagradzała muzyków gromkimi brawami i nie pozwoliła zejść ze sceny prosząc o utwory na bis.Po raz kolejny przekonaliśmy się jak utalentowanych uczniów mamy w naszej szkole.Słowa uznania należą się pomysłodawcy koncertu i założycielowi zespołu p. Krzysztofowi Falkowskiemu.  GRATULACJE ‼

       fot. Krzysztof Perzanowski

      • Projekt " Tworzywa sztuczne bez tajemnic"

      • Klasa 3pA/C liceum w ramach zajęć z chemii wzięła udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog we współpracy z Fundacją PlasticEurope Polska pt. „ Tworzywa sztuczne bez tajemnic”. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego ekologicznych aspektów stosowania tworzyw sztucznych i zagadnień związanych z zanieczyszczeniem środowiska, również morskiego. Omówiona została rola innowacyjnych tworzyw w ochronie zdrowia, żywności, oszczędności energii i ochronie klimatu, z uwzględnieniem podejścia obejmującego cały cykl życia wyrobów. Pojawiły się również wątki związane z gospodarowaniem odpadami. Uczestnicy projektu otrzymali nieodpłatnie książki oraz zestaw próbek siedmiu różnych tworzyw sztucznych, które wykorzystali do przeprowadzenia prostych doświadczeń ukazujących właściwości polimerów. Jest to doskonały przykład uczenia się przez doświadczenie i przenoszenia wiedzy z teorii do praktyki.

       nauczyciel chemii - Dorota Andraka

      • Podsumowanie akcji "Pomagamy rodzinie z Ukrainy"

      • Dziękujemy z całego sercaKiermasze słodkości odbyły się 8 marca w budynku liceum oraz technikum i szkół zawodowych. Pieniądze zbierali uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkół i internatu. Zebraliśmy 4690 zł na pomoc rodzinie z Ukrainy. Ta kwota przerosła nasze oczekiwania.Jesteście wyjątkowi, wspaniali i razem możemy naprawdę wszystko!!!