• Aktualności

      • Odkrywamy Nowe Przygody!

      • W dniach 17-20 października uczniowie klas 1A1 Branżowej Szkoły i 2G1 Technikum uczestniczyli w podróży zawodoznawczej realizowanej w ramach projektu „Budujemy przyszłość ZSOiZ Mońki”. 
       Uczniowie brali udział w wykładach w Instytucie Ekonomii Rolnictwa w Warszawie.  Od podszewki poznali fabrykę Volkswagena we Wrześni, centrum szkoleniowe John Deere w Tarnowie Podgórnym, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie i Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. 
       Oprócz doznań zawodowych mieli również okazję zobaczyć pierwszą stolicę Polski – Gniezno, podziwiać uroki pięknego Poznania i powędrować szlakiem zagrożonych gatunków w Nowym Zoo w Poznaniu. 
       To była wspaniała i niezapomniana przygoda!! 
       Opiekunowie: Agnieszka Sadowska, Jolanta Randzio

      • Mamy podium!

      • Deszcz i chłód nie przeszkodziły naszym chłopakom podczas dzisiejszych zawodów w biegach przełajowych🏃. Drużyna ZSOiZ zajęła III miejsce w Finale Wojewódzkim sztafety na dystansie 6 x 1500m 💪💪💪.
       Gratulujemy‼️
       Trener drużyny: Artur Augustynowicz

      • W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

      •  Komedia Moliera ,,Skąpiec” to studium psychologiczne tytułowego skąpca i sknery. Harpagon, główny bohater sztuki,  tak bardzo kocha swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi członkami rodziny. Swoimi decyzjami unieszczęśliwia córkę i syna.  Ta ponadczasowa sztuka nie tylko bawi, ale i wychowuje. 20 października 2023 r.  białostocką inscenizację ,,Skąpca” miało przyjemność oglądać osiemdziesięciu uczniów liceum ( klasy: 1b, 1c, 1e, 2b). 

       Organizator: W. Magnuszewska, opiekunowie:R. Zalewska, A. Jakowuk, M. Moniuszko, D.Szydłowska

        

      • Warsaw Moto Show - Raj dla miłośników motoryzacji

      • W ubiegłą niedzielę spędziliśmy wspaniały czas na tegorocznym Warsaw Moto Show, gdzie mieliśmy okazję podziwiać najnowsze modele motocykli, samochodów, stoiska wystawców zajmujących się m. in. tuningiem, elektromobilnością, lakiernictwem, narzędziami warsztatowymi, pojazdami zabytkowymi.

       To było prawdziwe święto dla wszystkich miłośników prędkości

       i pięknych maszyn!

       Dzięki "Warsaw Moto Show" poczuliśmy niepowtarzalną atmosferę, która łączy miłośników dwóch kółek w jedną, wielką społeczność.

       Opiekunowie: Zbigniew Kapica, Wiesław Juchniewicz

       Wyjazd odbył się w ramach projektu "Budujemy przyszłość w ZSOiZ w Mońkach".

      • Wycieczka do Zakopanego

      • Jeśli góry, to w październiku! Dlaczego? Bo jest kolorowo! Oczywiście za sprawą przebarwiających się jesienią liści. Krajobrazy Doliny Kościeliskiej, okolice Smerczyńskiego Stawu i Smoczej Jaskini dosłownie rzuciły nas na kolana. Całodniowe trudy dreptania górskimi ścieżkami rekompensowały nam widoki zapierające dech w piersiach. Towarzyszący nam górski strumyk gasił pragnienie i umilał czas szumem wartko płynącej wody. Przestrzeń z Gubałówki pozwoliła na wzięcie głębokiego oddechu, a obserwacja redyku jesiennego (schodzenia owiec z gór i rozchodzenia się na zimę do swoich gospodarstw) pozwoliła poczuć tętno życia tatrzańskiej wsi. Czy po spacerze odwiedziliśmy Krupówki? Oczywiście! Tego punktu naszej wycieczki nie mogło zabraknąć. Podobnie jak wizyty w przepięknej Kaplicy Witkiewiczowskiej na Jaszczurówce czy na najstarszym cmentarzu w Zakopanem.

       Tych wszystkich wrażeń doświadczyliśmy my – uczniowie klasy II A/D oraz IB, IIIC i IE z naszego Liceum w Mońkach z naszymi opiekunkami: panią Agatą Szpyruk, Martą Moniuszko oraz Renatą Zalewską. Brawa należą się także naszemu górskiemu przewodnikowi panu Adamowi, dzięki któremu nasza wycieczka pozostanie w naszej pamięci na bardzo długo.

      • NASZE BIESZCZADY, czyli wycieczka klasy 2e i 4 ad.

      • Odwiedziliśmy między innymi Park Etnograficzny oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, klimatyczną Cerkiew w Łopience z cudownym obrazem Matki Boskiej Pięknej Miłości, Rezerwat Przyrody „Sine Wiry”, spacerowaliśmy po największej zaporze wodnej w Polsce. Uczestniczyliśmy w rejsie statkiem białej floty po jeziorze Solińskim, zwanym Bieszczadzkim Morzem oraz nie omieszkaliśmy przejechać się też kolejką górską oraz drezynami

      • Gala " Moje miejsce na Ziemi"

      • Wielkie wydarzenie już za nami! Gala "Moje miejsce na Ziemi" odbyła się 9 października w Centrum Olimpijskim w Warszawie

       To był niezwykły wieczór Na tej uroczystości doszło do symbolicznego przekazania grantu, który wesprze nasz projekt "Ogród społeczny łączący pokolenia w Mońkach". Na Gali naszą szkołę reprezentowali: Dorota Filewicz - kierownik Internatu oraz Marcin Rzemieniecki - kierownik szkolenia praktycznego

       To ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że nasza praca i zaangażowanie znalazły uznanie. Dziękujemy raz jeszcze Fundacja ORLEN za tę szansę i zaufanie.

      • Stypendia Rady Ministrów oraz Edukacji Narodowej

      • Najzdolniejsi uczniowie z województwa podlaskiego otrzymali w piątek stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej. Uroczystość odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

       Wśród wyróżnionych znaleźli się również nasi utalentowani uczniowie: Zuzanna Olechno - uczennica liceum oraz Jakub Romanowski - uczeń technikum. Serdecznie gratulujemy Zuzannie i Jakubowi! To ogromne wyróżnienie, które świadczy o Waszym niesamowitym zaangażowaniu i pasji w nauce. Jesteśmy dumni, że jesteście częścią naszej szkolnej społeczności!

      • W weekendy również zdobywamy wiedzę :)

      • W sobotę 7 października uczniowie naszej szkoły, między innymi kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu udali się  do Szepietowa 🚌 na targi ogrodnicze pod nazwą “Jesień w sadzie i ogrodzie”
       Jesienne Targi Ogrodnicze były doskonałą okazją do zakupów, 🛒 spotkań z ekspertami i miłośnikami aranżacji terenów zielonych oraz do zapoznania się z nowymi trendami panującymi w ogrodnictwie. 🪴🌳🌲🌵🍀
       Nasza młodzież 👩‍🦱👨 mogła wziąć również udział w konkursie  „Zgadnij co to za roślina”. 🏆🎁
       Opiekunowie: Monika Kacprowska, Karolina Lewkowska 
       Wyjazd odbył się w ramach projektu “Budujemy przyszłość w ZSOiZ w Mońkach”.

      • Adrian Niemczyk to Młody Mechanik na Medal!​

      • 22 września na targach w Bednarach odbyły się finały konkursu Młody Mechanik na medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
       Konkurs jest eliminacjami do udziału w międzynarodowego konkursu umiejętności zawodowych WorldSkills.
       Uczeń Adrian Niemczyk klasa III technikum pojazdów samochodowych zajął 3 miejsce wygrywając cenne upominki od sponsorów oraz 1000 zł. Bon o wartości 1000 zł otrzyma również Technikum w Mońkach.
       opiekun konkursu: Adam Baworski

      • Pucharowy wtorek

      • Wyjazd na mecz Pucharu Polski Jagiellonia Białystok – Śląsk Wrocław 
       We wtorkowy wieczór ekipa młodzieży, pracowników, nauczycieli ZSOiZ gorąco dopingowała na Stadionie
       Miejskim w Białymstoku.. Ponadto grupa uczniów wyprowadzała bohaterów tego
       wieczoru jako „eskorta”.
       Dla części młodych kibiców był to pierwszy udział w meczu tej klasy rozgrywek. Wrażenia były
       niezapomniane. Zainteresowaniem cieszyła się oprawa, jaką tworzyli kibice na tzw. ULTRZE.
       Uczniowie przekonali się naocznie, ze kibicowanie na meczu piłki nożnej może być przyjemne i
       bezpieczne.

      • Zajęcia laboratoryjne z chemii klasy 2c

      • Dziś nasi uczniowie z klasy 2C o profilu biologiczno-chemicznym mieli okazję wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii na Politechnice Białostockiej w ramach projektu Via Carpatia! 

       Zajęcia pozwoliły im na praktyczne zastosowanie swojej wiedzy i umiejętności w dziedzinie chemii. Uczniowie wykrywali kationy i aniony w roztworach wodnych oraz samodzielnie wykonali miareczkowanie manganometryczne. 

       Dziękujemy za zaproszenie i inspirujące prowadzenie zajęć. 

       Nasza młodzież jest gotowa na przyszłe wyzwania naukowe!  #chemia #edukacja #laboratoria #uczelniawyzsza #politechnikabialostocka

      • Wycieczka do Warszawy uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy

      • Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy 19.09.2023r. uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Był to kolejny wyjazd zrealizowany dzięki projektowi „Budujemy przyszłość ZSOiZ w Mońkach. Młodzież odwiedziła Centrum Nauki Kopernik gdzie mogli  odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić.

       Kolejnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy. Tam podczas zwiedzania stadionu z przewodnikiem, uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji dotyczących historii oraz teraźniejszości obiektu.

        

      • Wycieczka do Goniądza

      • Korzystając z ładnej wrześniowej pogody 13.09.2023r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy pojechali na wycieczkę do Goniądza. Była to okazja do spotkania się z zaprzyjaźnionymi dziewczętami z MOS. Wspólny spacer nad Biebrzą oraz odwiedziny w ich domu sprawiły wszystkim ogromną radość.

      • Dzień Kropki

      • 15 września podobnie jak na całym świecie w naszej szkole obchodzono Dzień Kropki. 

       Jest to wyjątkowe wydarzenie, które promuje kreatywność i sztukę wśród uczniów , zachęcając ich do wyrażania siebie poprzez różnorodne działania artystyczne. 

       To także doskonała okazja do integracji społeczności szkolnej

       i wspólnego świętowania  kreatywności.

       Świetną zabawę tego dnia w szkole zawodowej  zorganizowały: p. Marta Reut, p. Agnieszka Sadowska i p. Marta Zabielska.

      • Narodowe Czytanie 2023 w ZSOiZ w Mońkach

      • Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego , „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej , zaś w ubiegłym roku - „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

       ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do wspólnej lektury. Czytamy w nim: ,,To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności ’’.

       Dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i polską kulturę, bo w Narodowym Czytaniu ,,Nad Niemnem” udział wzięli wszyscy uczniowie ZSOiZ w Mońkach. Po słowie wstępnym, Dyrekcja oraz przedstawiciele klas pięknie przeczytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej. Poznaliśmy losy protoplastów rodu Bohatyrowiczów- Jana i Cecylii, którzy ,,ziemię dzikiej puszczy wydarli nie mieczem i krwią, lecz pracą i potem”, ciężką pracą zbudowali piękną i bogatą osadę. Dowiedzieliśmy się też, że etos pracy stał się najwyższą formą patriotyzmu, który w dobie niewoli ujawniał się w trosce o utrzymanie ziemi i rodowego majątku.

      • Integracja i otrzęsiny klas pierwszych

      • To były dwa dni pełne zabawy, relaksu i integracji! Uczniowie klas pierwszych ZSOiZ w Mońkach spędzili ten czas nad jeziorem w pięknych okolicznościach przyrody.

       Wspólne gry i konkurencje sprawiły, że jeszcze bardziej się poznaliśmy, a wyjątkowe przeżycia, zostaną nam w pamięci na długo.

       Dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie spędzony czas! Teraz czekamy na kolejne wyzwania i przygody w nowym roku szkolnym.