• Aktualności

      • Wykłady na SGGW i wystawa Body Worlds

      • W dn. 12.04.2023r. uczniowie Technikum odwiedzili warszawską SGGW. W ramach spotkania uczestniczyliśmy w zajęciach z rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem aplikacji Google Earth. Zwiedziliśmy laboratoria, w których studenci wykonują prace badawcze gleb, skał i emisji gazów cieplarnianych. Spacer po okazałym kampusie uczelni, pozwolił nam na poznanie rożnych wydziałów, na których można kształcić się w bardzo przyszłościowych kierunkach, takich jak – rolnictwo, bioinżynieria zwierząt, inżynieria ekologiczna, żywienie człowieka i ocena żywności oraz wielu innych.
       W Pałacu Kultury i Nauki zwiedziliśmy wystawę BODY WORLDS VITAL. Budowa organów ciała człowieka-wnętrze organizmu, organy zdrowe-kontra organy chore… to świetna lekcja biologii, a przede wszystkim pobudzenie świadomości jak żyć zdrowo i dbać o własne ciało. Ogromne wrażenie podczas zwiedzania wystawy wywarł fakt, iż wszystkie zaprezentowane części ciała są naturalne - zostały poddane procesowi plastynacji.
       Opiekunowie: Justyna Skutnik i Paweł Zasłona

      • Wyjazd na Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie

      • 30 marca uczniowie z klas pierwszej i drugiej o profilu technik pojazdów samochodowych udali się do Olsztyna na Uniwersytet Warmińsko – Mazurski. Głównym celem wizyty było zapoznanie młodzieży z ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Technicznych. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez dr inż. Jerzego Domańskiego na temat komputerowego wspomagania projektowania i obliczeń inżynierskich. Następnie obejrzeli laboratoria: maszyn elektrycznych, podstaw konstrukcji maszyn oraz budowy pojazdów. Odbyły się też zajęcia w laboratorium utrzymania maszyn, pomiarów diagnostycznych pojazdów oraz w nowoczesnej stacji diagnostycznej. Po zasłużonej przerwie na posiłek uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili najciekawsze miejsca związane z historią Olsztyna
       opiekunowie: Marta Reut, Marcin Rzemieniecki
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"

      • Technik hotelarstwa na Politechnice Białostockiej

      • 28 marca uczniowie kierunku hotelarskiego uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Białostockiej. Podczas zajęć na uczelni wysłuchali prezentacji o kierunku studiów „Turystyka i Rekreacja”, a następnie uczestniczyli w wykładach „Podróże - praca, hobby czy zdrowie”, „Innowacje w hotelarstwie” oraz „Komunikacja interpersonalna”. 
       Kolejnym punktem programu wyjazdu były warsztaty dotyczące  zarządzania rezerwacjami w hotelu.
       Opiekun Katarzyna Amonowicz
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"

      • Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie

      • Najlepszym sposobem na zbadanie i poznanie rynku, jest udział w wydarzeniach branżowych.  Pojawiają się na nich zarówno wystawcy, jak i klienci. Sprawdzamy wtedy ich opinie o  produktach i usługach, jakie oferują. Nasi uczniowie wszystkich klas technikum o profilu  gastronomicznym i hotelarskim w dniu 30 marca odwiedzili Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie. Młodzież miała okazję zobaczyć innowacje branży gastronomicznej i hotelarskiej. Odkryli najnowsze  rozwiązania w zakresie technologii i produkcji. Wyjazd w całości został zfinansowany z funduszy projektu „Budujemy przyszlość ZSOiZ w Mońkach''

      • Warsztaty pieczenia sękacza

      • Historia Ziemi Dąbrowskiej przeplata się z historią wielu kultur, tradycji i religii koegzystujących ze sobą na tym terenie, wzajemnie się przenikających i współtworzących niepowtarzalną całość.Uczniowie Szkoły Branżowej w zawodzie kucharz gościli w Gospodarstwie Agroturystycznym "Chata za wsią" w Dąbrowie Białostockiej i uczestniczyli w warsztatach pieczenia sękacza metodą tradycyjną, tzn. na naturalnym ogniu drewna liściastego. 
       Oprócz warsztatów uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historią miejsca i przejść się na spacer po przepięknej okolicy. Na koniec pobytu nasza młodzież miała okazję spróbować wspaniałej kuchni podlaskiej, której to potrawy cieszą się dużą sławą, tradycją i wybornym smakiem. 
       Opiekunowie: Magdalena Sienkiewicz i Katarzyna Amonowicz

       wyjazd odbył się w ramach projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach".

      • Matematycy w Warszawie


      • W przeszłości leży klucz do przyszłości – to najważniejszy przekaz wystawy głównej Narodowego
       Muzeum Techniki którą odwiedziło 47. matematyków z klas: IV a/d i I a/d. Uczniowie zgłębiali wiedzę
       o umiejętnościach technicznych gromadzonych przez ludzkość od wieków oraz porównywali dawne
       rozwiązania, z tymi którymi dysponujemy dziś, mieli możliwość zaobserwowania ogromnej skali
       postępu technicznego na przestrzeni dziejów. Być może za kilka lat sami będą tworzyć historię jako
       inżynierowie, architekci i naukowcy.
       Podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne młodzież poznawała w Centrum
       Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. Jest to swoisty wehikuł czasu, który przenosi do kluczowych
       miejsc związanych z historią pieniądza. Uczniowie mieli możliwość stania się świadkami narodzin
       monety i banknotu, pierwszego banku i teorii ekonomicznych.
       Na zakończenie wycieczki obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Ateneum „Alicja w krainie snów”. Jest to
       niesamowita opowieść o przejściu ze świata dzieciństwa do świata dorosłości. Młodzież była
       zachwycona nowoczesnym, multimedialnym, odwołującym się do dzisiejszej rzeczywistości
       spektaklem.

      • Awans do Finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej

      • Z wielką przyjemnością informujemy, iż uczniowie: Klaudia Waszkiewicz kl. IIIB, Aleksandra Rembelińska kl.IIB oraz Jakub Błaszczyk kl. IC uzyskali awans do Finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem "Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej". Finał odbędzie się 21 kwietnia w Krakowie.

       nauczyciel prowadzący -Maria Szorc

      • Czeka nas ostatni etap konkursu

      • Miło nam zakomunikować, że 3 uczniów naszej szkoły: Mateusz Trybułowski kl. IA, Julia Burzyńska kl. IIB oraz Aleksandra Purta kl. IIB zakwalifikowało się do II (ostatniego) etapu Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska -Węgry -Historia Przyjaźni".

       „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni” to konkurs historyczny organizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Celem konkursu jest rozwijanie wiedzy historycznej o stosunkach polsko-węgierskich i promowanie postaci zasłużonych dla obu krajów.

       nauczyciel prowadzący -Maria Szorc

      • Wykład klas humanistycznych

      • 28. marca 2023 r. klasy humanistyczne: 3b, 1b, 2b-uczestniczyły w wykładzie Pani profesor dr hab. Katarzyny Citko z Instytutu Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku. Temat: ,, Język filmowy. Gatunki filmowe i ich specyfika. Forma filmowa, czas i przestrzeń, obraz, kompozycja, dźwięk i muzyka, figury stylistyczne narracji, forma i treść dzieła filmowego”.

       Dla uczniów z rozszerzonym j. polskim edukacja filmowa jest szczególnie wartościowa, a wykład Pani Profesor to przydatna porcja wiedzy na temat filmu.

      • Młodzież zapobiega pożarom

      • W dniu 28. 03.2023r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Mońkach sześcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

       Miło mi poinformować, że pierwsze trzy miejsca w grupie III (uczniowie szkół ponadpodstawowych) zajęli uczniowie ZSOiZ w Mońkach.

       1. Kacper Snarski

       2. Otylia Ratkiewicz

       3. Weronika Magnuszewska.

       Kacper i Otylia będą reprezentowali Powiat Moniecki w eliminacjach wojewódzkich konkursu, który odbędzie się w Tykocinie.

       Opiekun: K. Harasiuk

      • Warsaw Home Green Days- uczniowie Technikum na Tagrach w Nadarzynie

      • 23 marca 2023 roku uczniowie z kierunków technik architektury krajobrazu i technik handlowiec wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy na Międzynarodowe Targi Architektury krajobrazu. Wizytę w mazowieckim rozpoczęliśmy w Nadarzynie od udziału w szkoleniu pt.”Inwentaryzowanie drzew”. Następnie oglądaliśmy wystawę Bonsai. Wzięliśmy udział w warsztatach i tworzeniu kokedamy. Był również czas wolny na zwiedzanie stoisk. Gościem specjalnym Targów była Maja Popielarska. Nie obyło się bez niespodzianek, w czasie naszego pobytu swój występ miała Mandaryna - polska piosenkarka z którą mogliśmy pozować do zdjęć i otrzymać autografy.

       Ponieważ dzień był słoneczny udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych aktorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się florą i fauną tego parku, do zdjęć “pozowały” pawie i liczne wiewiórki.

      • Sukces w konkursie Turbolandeskunde

      • W dniu 10 marca obył się etap szkolny VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego – Austria.” Bardzo miło nam poinformować, że do etapu regionalnego zakwalifikowały się trzy uczennice LO: Julia Boufał (kl. I D), Julia Cybulska (kl. I E) oraz Natalia Narkiewicz (kl. 4 C).To one będą reprezentować naszą Szkołę na kolejnym etapie, gdzie powalczą o awans do finału. Uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnych zmaganiach!

       Nauczyciel przygotowujący: Anna Seroczyńska

      • Mamy Olimpijczyka

      • Kornel Świerzbiński – laureatem VII Olimpiady Statystycznej
       15 marca w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego odbyła się uroczysta gala finałowa VII edycji
       Olimpiady Statystycznej. Kornel Świerzbiński ucz. kl IV d uzyskał tytuł laureata VII Olimpiady
       Statystycznej,
       który uprawnia do otrzymania „złotych indeksów” na wiele prestiżowych uczelni w
       kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego. Organizatorzy ufundowali również nagrody
       rzeczowe i bon podarunkowy.
       Nauczyciel prowadzący – Agata Szpyruk

      • Sukces na Olimpiadzie Solidarności

      • 15 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbył się II etap IX

       edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii.
       Miło nam poinformowć, iż uczeń kl. III b Szymon Jabłoński zajął drugie miejsce i
       będzie reprezentował województwo podlaskie w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w
       Gdyni.
       Nauczyciel prowadzący –Maria Szorc

      • Klasy humanistyczne w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

      •  Żądza władzy, ślepa ambicja, męska próżność, chęć zaszczytów, łamanie zasad moralnych- to motywy działania Makbeta,  tytułowego bohatera dramatu W. Szekspira.  23. lutego 2023 r. uczniowie  klas humanistycznych: 3b, 1b, 4b oraz 3c- mieli przyjemność oglądać niesamowitą inscenizację ,,Makbeta” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.

      • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

      • W 1999 r. UNESCO uchwaliło dzień 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

       Święto zostało ustanowione, abyśmy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych.

       To wyjątkowy dzień nie tylko dla polonistów :)

       Podejmowane działania mają  dopomóc w ochronie unikatowych cech języka ojczystego, dlatego też poloniści popularyzowali tę piękną ideę w naszej szkole. 

        

       Byliśmy przygotowani i zadziało się :)

        

       Była gazetka z prezentacją na temat języka polskiego i ciekawostek w nim zawartych…

       były memy językowe i łamańce językowe do poczytania w  przestrzeni szkoły… 

       były gry i zabawy językiem polskim podczas lekcji…

       było tworzenie feminantywów…

       poszukiwanie homofonów… 

       rysowanie dzidy… 

       recytacja wierszyków naszpikowanych łamańcami językowymi…

        

       Dziękujemy uczniom za udział w akcji :)

      • 🏆Kolejny nasz sukces!!!

      • Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że dwóch naszych wspaniałych uczniów - Sołowiej Michał oraz Świerzbiński Kornel z klasy IV D LO, zdobyło tytuł laureata w Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych (etap krajowy). Tematem ich badań oraz naukowego posteru (w języku polskim i angielskim) były "Zagrożenia w Biebrzańskim Parku. Pożary".

       Organizatorem Konkursu jest Międzynarodowy Instytut Statystyczny i Polskie Towarzystwo Informatyczne. Wydarzenie jest objęte między innymi honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Nasi uczniowie zajmując III miejsce na podium wywalczyli sobie tym samym indeksy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Politechniki Lubelskiej i Rzeszowskiej. Serdecznie gratulujemy!

       Nauczycielkami wspierającymi uczniów w tym działaniu były:

       p. Agata Szpyruk, p. Renata Zalewska

       (zdjęcie dzięki uprzejmości p. Łukasza Rutkowskiego)

      • 🏆Mamy to !!!💪 Nasze siatkarki zostały brązowymi medalistkami woj. podlaskiego w piłce siatkowej w sezonie 2022/2023 Juniorek.

      • Dzisiaj po meczu z Hajnówką , który wygraliśmy 3:0. Pan dyrektor ZSOiZ w Mońkach Krzysztof Falkowski oraz Pan prezes Klubu Olimpik Karol Czubkowski wręczyli uroczyście medale i puchar .

       Brawo dziewczyny !!!

       skład zespołu w kolejności alfabetycznej :

       1. Amonowicz Martyna 4A LO

       2. Dąbrowska Oliwia 4Bp T

       3. Dziegielewska Maja 4A LO

       4. Fiedorczuk Aneta 4B LO

       5. Hinz Inga 3C LO

       6. Jaworowska Klaudia 3C LO

       7. Kloza Ewelina 3A LO

       8. Kuczewska Wiktoria 4B LO

       9. Olechno Zuzanna 1C LO

       10. Olszynska Anna 4Fp T

       11. Połonowska Paulina 1H T

       12. Popowska Michalina 1C LO

       13. Skutnik Klaudia 1C LO

       14. Szypcio Dominika 3B LO

       trener Paweł Mońko

      •   "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci"

      • Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 

       -Pana Andrzeja Rafało– 

       wieloletniego nauczyciela, wicedyrektora i dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida  w Mońkach. W naszej pamięci pozostanie jako człowiek o wielkim sercu, dobry, ciepły i życzliwy o wysokiej kulturze. Był wspaniałym kolegą, mądrym pedagogiem oraz wyrozumiałym wychowawcą wielu pokoleń uczniów. 

       Pogrążonej w smutku Rodzinie wyrazy szczerego współczucia składa Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZSOiZ w Mońkach.

        

        Wystawienie-18 stycznia 2023 roku, o godz. 16 00 w Domu Pogrzebowym przy ul. Kościelnej 1 B. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 19. stycznia 2023 roku, o godz.10 00, w kościele p. w. Św.Brata Alberta w Mońkach

       ……………………………………..

       Pan Andrzej Rafało (1965-2023)-przez większość swojego życia związany był  z monieckim liceum. W latach 1980-1984 był uczniem  i reprezentantem  szkoły w zawodach sportowych (wybitny siatkarz). Po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, w 1990 roku  rozpoczął pracę w  charakterze nauczyciela wychowania fizycznego w macierzystej szkole. W 1992 roku, ówczesna dyrektor liceum, Pani Irena Dębrowska, dostrzegła w nim zdolności,  potencjał organizacyjny i zaproponowała funkcję  wicedyrektora. Po odejściu Pani Dyrektor na emeryturę, Pan Andrzej Rafało, na prośbę  Rady Pedagogicznej, przystąpił do konkursu na stanowisko Dyrektora LO im. C. K. Norwida w Mońkach, który wygrał.Tę funkcję pełnił w latach 1995-2001, kiedy to liceum połączono ze szkołą rolniczą w ZSOiZ w Mońkach.  

       Pan Andrzej Rafało  w  pamięci kolegów, pracowników i uczniów pozostanie jako człowiek  o wielkim sercu:  dobry, ciepły, wrażliwy, życzliwy, wyrozumiały. Cieszył się powszechnym szacunkiem podwładnych, uczniów i ich rodziców.Takiego go też zapamiętamy.  

        

       Rodzinie składamy wyrazu głębokiego żalu i współczucia.

        

        

      • Z wielkim smutkiem zawiadamiamy

      • ,,Wszystko tak szybko przemija i nim się spostrzeżemy, dobiliśmy już do kresu życia..."

       Ze smutkiem zawiadamiamy, że 13 stycznia  2023 roku

       zmarł w wieku 95 lat

        - Stanisław Grzegorczyk -

       emerytowany, wieloletni Nauczyciel wychowania technicznego 

       w monieckim liceum.

       Wystawienie- 15 stycznia 2023 roku, o godz. 15 00 w Domu Pogrzebowym przy ul. Kościelnej 1 B.

       Nabożeństwo żałobne - 16. stycznia 2023 roku, o godz. 12 00, w kościele p. w. Św.Brata Alberta w Mońkach 

       Pogrążonej w smutku Rodzinie składamy wyrazy współczucia.