• Aktualności

      • Wyniki testu sprawności fizycznej do OPW

      • W sekretariacie ZSOiZ ul. Tysiąclecia 15 kandydaci do Oddziału Przygotowania Wojskowego mogą zapoznać się z wynikami testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w dniu 7 czerwca 2023 r.  Osoby zainteresowane mogą również uzyskać informację telefonicznie pod numerem 85 716 27 38.

      • Szlakiem niezwykłych hoteli

      • 22-25 maja uczniowie technikum hotelarskiego i technikum handlowego wyruszyli na podbój świata zwiedzać "Niezwykłe Hotele oraz GPW i Centrum Pieniądza NBP w Warszawie "
       Przywitał nas przepiękny Zamek w Mosznie z 99 wieżami i pięknym  ogrodem oraz, uczniowie mieli okazje zapoznać się z strukturą organizacyjną hotelu, podpatrzeć pracę recepcjonistów oraz uczestniczyć w warsztatach podnoszących klasyfikacje zawodu, które przydadzą się hotelarzom  jak i handlowcom.
       Następnego dnia kolejne atrakcyjne miejsca : 
       Zamek Królewski na Wawelu i spotkanie z Smokiem, zwiedzanie Głównego Rynku w Krakowie oraz odsłuchanie hejnału z Bazyliki Mariackiej . Hotel*** Galaxy oraz kolejne warsztaty. Tym razem hotelarze zapoznali się z usługami świadczącymi przez hotel spa & wallnes: room-service. poznali różne typy jednostek mieszkalnych i na zakończenie miła pogawędka z p. dyrektor hotelu, że warto zostać hotelarzem.
       Po upalnym dniu czekała nas miła niespodzianka- Kopalnia Soli w Wieliczce - najpiękniejsze miejsce z siedmiu cudów Polski, a także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tego dnia zrobiliśmy 2️⃣1️⃣3️⃣2️⃣9️⃣ kroków, kolejny dzień za nami. Co dalej? Warszawa jadą do Ciebie handlowcy z Moniek, zaczynamy od Giełdy Papierów Wartościowych i tutaj nasi handlowcy byli niezawodni. Wiedzieli co to jest hossa i bessa, na jakiej zasadzie działa Giełda Papierów Wartościowych. A to jeszcze nie koniec. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Centrum Pieniądza NBP, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć pieniądze z różnych epok Polski oraz trzymać w ręku sztabkę złota która warta jest 300400 zł i waży 12.5 kg.
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach. 
       Opiekunowie: Jolanta Randzio,  Agnieszka Szmurło-Kostro

      • Podsumowanie kampanii "Wkręć się w technologie"

      • 26 maja 2023 grupa naszych uczniów uczestniczyła w wydarzeniu "Gospodarka jutra", które było podsumowaniem stworzonej przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego kampanii edukacyjno-społecznej "Wkręć się w technologie". Spotkanie odbyło się w przepięknej Operze i Filharmonii Podlaskiej.

       Na scenie zaprezentowały się roboty, można było usłyszeć sztuczną inteligencję, poczuć metaverse, zobaczyć e-sport przed duże E, spotkać topowe polskie start-upy technologiczne i posłuchać dyskusji o technologii i przyszłości. Brygida Dzidek, założycielka startupu Haptology, przedstawiła pierścienie umożliwiające odczuwanie bodźców dotykowych w świecie wirtualnym, Marcin Ratajczak z INURU, zaprezentował technologię drukowania światła, a Swada i dj Czarek sprawdzili możliwości AI w muzyce. Z kolei Maciej Antonik z Edu4Industry wszedł na scenę ze swoich robopsem. Na koniec, ku wielkiej radości widowni, na scenie pojawił się Filip NEO Kubski. To jeden z najwybitniejszych graczy na świecie w grach serii Counter-Strike opowiadał o karierze e-sportowca.

       W wydarzeniu „Gospodarka jutra” wzięło udział około 700 uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych.

      • Wyjazd do Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych

      • 23 maja uczniowie z klas pierwszej i drugiej o profilu technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki wyjechali do Puław do IUNG - PIB. Tam zapoznano uczniów z działalnością Państwowego Instytutu Badań. Możliwością wykorzystania owadów w rolnictwie. Pokazano młodzieży Stację Meteorologiczną IUNG – PIB. Uczniowie mieli również okazję wysłuchać historii Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych oraz przechadzać się parkiem Czartoryskich.  
       opiekunowie: Katarzyna Rożko, Marta Reut 
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"

      • III miejsce na Olimpiadzie Zdrowia

      • Czym zajmuje się ekologia? Ile porcji warzyw i owoców powinniśmy jeść każdego dnia? Jak często powinniśmy uprawiać sport? Czy profilaktyka jest ważna? To pytania, z którymi zmierzyła się Liliana Hnat, uczennica IC LO podczas wojewódzkiego etapu Olimpiady Zdrowia PCK. Liliana zajęła  3 miejsce na podium! Serdecznie gratulujemy Liliana i mamy nadzieję, że realizacja bonu podarunkowego w postaci 400 zł, ufundowanego przez sponsorów konkursu, przyniesie Ci dużo radości.

      • Finał Niesamowitej Maszyny

      • Niesamowita maszyna zbudowana przez uczniów Technikum : Macieja Popowskiego, Kewina Bykowskiego i Jakuba Polisa została zakwalifikowana do Finału Trzymamy kciuki za naszych chłopaków

       #zawodowcy

       opiekun konkursu: p. Paweł Seroczyński

       Posłuchajcie, jak swój udział w ogólnopolskim konkursie 𝗡𝗶𝗲𝘀𝗮𝗺𝗼𝘄𝗶𝘁𝗮 𝗠𝗮𝘀𝘇𝘆𝗻𝗮 Politechniki Białostockiej 2023 wspominać będą uczniowie Technikum w ZSOiZ w Mońkach. Maciej Popowski, Kewin Bykowski i Jakub Polis zbudowali własną wersję maszyny Goldberga 

      • VIII miejsce w kraju i tytuł finalisty

      • 21 kwietnia w Krakowie odbył się etap centralny VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem "Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej". Konkurs składał się z dwóch części: pisemnego testu oraz gry terenowej w Katedrze Wawelskiej. Drużyna naszej szkoły w składzie: Jakub. Błaszczyk kl. IC, Aleksandra Rembelińska kl. IIB oraz Klaudia Waszkiewicz kl. IIIB LO  wywalczyła VIII miejsce w kraju i zdobyła tytuł finalisty.

       nauczyciel prowadzący -Maria Szorc

      • Matura 2023

      • Już jutro 4.05.2023r. zaczynamy matury. Na początek język polski . Przypominamy, że ten egzamin odbędzie się w HALI SPORTOWEJ w budynku szkół zawodowych, ul SZKOLNA 22. Prosimy, żeby wszyscy maturzyści zgłosili się nie później niż do godz. 8.15
       Zabieramy ze sobą:​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       • dowód tożsamości
       • długopis z czarnym tuszem
       • małą butelkę wody. 

       Powodzenia ! 

       HARMONOGRAM KOLEJNYCH DNI: 

       • 5 maja 2023r. - język obcy nowożytny. Egzamin odbędzie się w budynku LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO, ul. Tysiąclecia 15. 
       • 8 maja 2023r. - matematyka. Egzamin odbędzie się w budynku szkół zawodowych ul. SZKOLNA 22. 

       Pozostałe egzaminy (matury na poziomie rozszerzonym oraz matury ustne) odbywać sie będą w budynku LO, ul. Tysiaclecia 15. 

       szczegółowy harmonogram >>>

      • XXV Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego za nami.

      • Nasza drużyna w składzie Kewin Bykowski, Kamil Jabłoński i Krzysztof Romanowski rywalizowała dziś w konkurencjach indywidualnych i drużynowych turnieju, którego celem jest między innymi popularyzowanie wiedzy motoryzacyjnej i oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. Niestety pogoda pokrzyżowała nam szyki i organizatorzy odwołali konkurencję  do której nasi uczniowie byli najlepiej przygotowani czyli jazda sprawnościowa motorowerem. Mimo to, nasza ekipa wykazała się świetnym duchem walki i pokazała swoje umiejętności w pozostałych konkurencjach. Ostatecznie po podsumowaniu wyników chłopaki zajęli VII miejsce. Wielkie brawa za zaangażowanie, zapał i wole walki do ostatniej chwili !

       opiekun Paweł Sokołowski

      • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie o krajach niemieckojęzycznych

      • W dniu 22 kwietnia w Łomży odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu o krajach niemieckojęzycznych "Turbolandeskunde". Konkurs dotyczył znajomości jednego z krajów - Austrii

       Z radością ogłaszamy, iż zespół w składzie Julia Boufał (1D LO), Julia Cybulska (1E LO) oraz Natalia Narkiewicz (4C LO), pokonując kilkanaście szkół z województwa podlaskiego, zajął III miejsce!

       Szczególnie jesteśmy dumni, gdyż Uczennice odpowiadały na pytania otwarte wyłącznie w języku niemieckim!

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       Nauczyciel przygotowujący: Anna Seroczyńska

      • "Makbet" w wykonaniu koła teatralnego "Actomania"

      • 24 i 25 kwietnia młodzież z koła teatralnego „Actomania” zaprezentowała widzom zgromadzonym w Mediatece historię Makbeta i Lady Makbet opartą na motywach sztuki Szekspira. Dodatkowym wyzwaniem dla młodych aktorów był język angielski, w którym przygotowano przedstawienie.

       Koło teatralne w języku angielskim istnieje w monieckim liceum już od 2015 roku a dotychczasowe adaptacje to: „Opowieść Wigilijna, Makbet, Hamlet chuligański, Śnieżka, W krainie Szekspira, Czarnoksiężnik z krainy Oz, Piękna i Bestia”.

       Dziękujemy naszym cudownym, utalentowanym, odważnym aktorom. Byliście fantastyczni!

       Dziękujemy również wszystkim widzom, mamy nadzieję, że chociaż na chwilę udało nam się przenieść Was do innego, magicznego świata.

       Opiekunowie koła: Barbara Zabłudowska i Katarzyna Mońko

      • Dzień Otwarty w ZSOiZ w Mońkach

      • Tego dnia odwiedzili nas ósmoklasiści, którzy mieli okazję zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny 2023/2024 w liceum, technikum i szkole branżowej. Zobaczyli również jak wiele dodatkowych, ciekawych zajęć, warsztatów, kół zainteresowań oraz wyjazdów na nich czeka

      • Kolejny wykład dla klas humanistycznych

      • 25. kwietnia  2023 r. klasy humanistyczne: 3b, 1b, 2b-uczestniczyły w wykładzie  dr hab. Alicji Kisielewskiej, prof. UwB , dyrektora  Instytutu Studiów Kulturowych.   Temat:  ,, Oglądanie telewizji- nowe kompetencje medialne”.Cel wykładu-  przygotowanie młodzieży  do krytycznego odbioru współczesnych multimediów, a zwłaszcza  programów telewizyjnych i zmieniającej się telewizji.

      • Olimpiada Zdrowia

      • Wszyscy wiedzą, że 21 kwietnia był dniem otwartym w naszej szkole. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w tym czasie, gdy nasza szkoła tętniła życiem i wypełniała się gwarem odwiedzających nas uczniów, w jednej z klas, dwie uczennice zmierzyły się z pytaniami kolejnego etapu Olimpiady Zdrowia PCK. Tymi dzielnymi dziewczynami były Magdalena Stypułkowska z klasy III Technikum Gastronomicznego oraz Liliana Hnat z IC LO.

       Tym razem wygrała Liliana, która już w maju spróbuje swoich sił podczas etapu okręgowego konkursu, który odbędzie się w Białymstoku. Trzymamy mocno kciuki! 

       Osobami przygotowującymi do konkursu były:

       Urszula Kossakowska oraz Renata Zalewska

      • Hej! Hej! Czyli z Moniek do Szwecji

      • Zaraz po świętach uczniowie liceum wyruszyli w podróż do Gdańska a stamtąd do szwedzkiej Karlskrony oraz do Gdyni i Sopotu. To były 3 fantastyczne, intensywne dni obfitujące w ogromną dawkę wiedzy, przepięknych krajobrazów oraz ciekawych doświadczeń.

       Karlskrona to blisko 40-tysięczne miasto w południowej Szwecji, nazwa miasta nawiązuje do szwedzkiego króla Karola XI, określenie karls krona do dosłownie korona Karola. Ciekawostką jest, że miasto położone jest na 33 wyspach.

       Jedną z największych atrakcji czekających na nas właśnie tam wewnątrz budynku Muzeum Marynarki Wojennej był podwodny tunel, z którego widzieliśmy wrak żaglowca leżącego na dnie morza od trzech wieków. Na terenie muzeum mieliśmy również okazję wejść do łodzi podwodnej U137.

       Dużo by opowiadać o tym co zwiedziliśmy… więc w wielkim skrócie- było warto!:)

      • Wykłady na SGGW i wystawa Body Worlds

      • W dn. 12.04.2023r. uczniowie Technikum odwiedzili warszawską SGGW. W ramach spotkania uczestniczyliśmy w zajęciach z rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem aplikacji Google Earth. Zwiedziliśmy laboratoria, w których studenci wykonują prace badawcze gleb, skał i emisji gazów cieplarnianych. Spacer po okazałym kampusie uczelni, pozwolił nam na poznanie rożnych wydziałów, na których można kształcić się w bardzo przyszłościowych kierunkach, takich jak – rolnictwo, bioinżynieria zwierząt, inżynieria ekologiczna, żywienie człowieka i ocena żywności oraz wielu innych.
       W Pałacu Kultury i Nauki zwiedziliśmy wystawę BODY WORLDS VITAL. Budowa organów ciała człowieka-wnętrze organizmu, organy zdrowe-kontra organy chore… to świetna lekcja biologii, a przede wszystkim pobudzenie świadomości jak żyć zdrowo i dbać o własne ciało. Ogromne wrażenie podczas zwiedzania wystawy wywarł fakt, iż wszystkie zaprezentowane części ciała są naturalne - zostały poddane procesowi plastynacji.
       Opiekunowie: Justyna Skutnik i Paweł Zasłona

      • Wyjazd na Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie

      • 30 marca uczniowie z klas pierwszej i drugiej o profilu technik pojazdów samochodowych udali się do Olsztyna na Uniwersytet Warmińsko – Mazurski. Głównym celem wizyty było zapoznanie młodzieży z ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Technicznych. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez dr inż. Jerzego Domańskiego na temat komputerowego wspomagania projektowania i obliczeń inżynierskich. Następnie obejrzeli laboratoria: maszyn elektrycznych, podstaw konstrukcji maszyn oraz budowy pojazdów. Odbyły się też zajęcia w laboratorium utrzymania maszyn, pomiarów diagnostycznych pojazdów oraz w nowoczesnej stacji diagnostycznej. Po zasłużonej przerwie na posiłek uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili najciekawsze miejsca związane z historią Olsztyna
       opiekunowie: Marta Reut, Marcin Rzemieniecki
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"

      • Technik hotelarstwa na Politechnice Białostockiej

      • 28 marca uczniowie kierunku hotelarskiego uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Białostockiej. Podczas zajęć na uczelni wysłuchali prezentacji o kierunku studiów „Turystyka i Rekreacja”, a następnie uczestniczyli w wykładach „Podróże - praca, hobby czy zdrowie”, „Innowacje w hotelarstwie” oraz „Komunikacja interpersonalna”. 
       Kolejnym punktem programu wyjazdu były warsztaty dotyczące  zarządzania rezerwacjami w hotelu.
       Opiekun Katarzyna Amonowicz
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"

      • Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie

      • Najlepszym sposobem na zbadanie i poznanie rynku, jest udział w wydarzeniach branżowych.  Pojawiają się na nich zarówno wystawcy, jak i klienci. Sprawdzamy wtedy ich opinie o  produktach i usługach, jakie oferują. Nasi uczniowie wszystkich klas technikum o profilu  gastronomicznym i hotelarskim w dniu 30 marca odwiedzili Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie. Młodzież miała okazję zobaczyć innowacje branży gastronomicznej i hotelarskiej. Odkryli najnowsze  rozwiązania w zakresie technologii i produkcji. Wyjazd w całości został zfinansowany z funduszy projektu „Budujemy przyszlość ZSOiZ w Mońkach''