• Aktualności

      • XXV Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego za nami.

      • Nasza drużyna w składzie Kewin Bykowski, Kamil Jabłoński i Krzysztof Romanowski rywalizowała dziś w konkurencjach indywidualnych i drużynowych turnieju, którego celem jest między innymi popularyzowanie wiedzy motoryzacyjnej i oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. Niestety pogoda pokrzyżowała nam szyki i organizatorzy odwołali konkurencję  do której nasi uczniowie byli najlepiej przygotowani czyli jazda sprawnościowa motorowerem. Mimo to, nasza ekipa wykazała się świetnym duchem walki i pokazała swoje umiejętności w pozostałych konkurencjach. Ostatecznie po podsumowaniu wyników chłopaki zajęli VII miejsce. Wielkie brawa za zaangażowanie, zapał i wole walki do ostatniej chwili !

       opiekun Paweł Sokołowski

      • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie o krajach niemieckojęzycznych

      • W dniu 22 kwietnia w Łomży odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiego Konkursu o krajach niemieckojęzycznych "Turbolandeskunde". Konkurs dotyczył znajomości jednego z krajów - Austrii

       Z radością ogłaszamy, iż zespół w składzie Julia Boufał (1D LO), Julia Cybulska (1E LO) oraz Natalia Narkiewicz (4C LO), pokonując kilkanaście szkół z województwa podlaskiego, zajął III miejsce!

       Szczególnie jesteśmy dumni, gdyż Uczennice odpowiadały na pytania otwarte wyłącznie w języku niemieckim!

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       Nauczyciel przygotowujący: Anna Seroczyńska

      • "Makbet" w wykonaniu koła teatralnego "Actomania"

      • 24 i 25 kwietnia młodzież z koła teatralnego „Actomania” zaprezentowała widzom zgromadzonym w Mediatece historię Makbeta i Lady Makbet opartą na motywach sztuki Szekspira. Dodatkowym wyzwaniem dla młodych aktorów był język angielski, w którym przygotowano przedstawienie.

       Koło teatralne w języku angielskim istnieje w monieckim liceum już od 2015 roku a dotychczasowe adaptacje to: „Opowieść Wigilijna, Makbet, Hamlet chuligański, Śnieżka, W krainie Szekspira, Czarnoksiężnik z krainy Oz, Piękna i Bestia”.

       Dziękujemy naszym cudownym, utalentowanym, odważnym aktorom. Byliście fantastyczni!

       Dziękujemy również wszystkim widzom, mamy nadzieję, że chociaż na chwilę udało nam się przenieść Was do innego, magicznego świata.

       Opiekunowie koła: Barbara Zabłudowska i Katarzyna Mońko

      • Dzień Otwarty w ZSOiZ w Mońkach

      • Tego dnia odwiedzili nas ósmoklasiści, którzy mieli okazję zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny 2023/2024 w liceum, technikum i szkole branżowej. Zobaczyli również jak wiele dodatkowych, ciekawych zajęć, warsztatów, kół zainteresowań oraz wyjazdów na nich czeka

      • Kolejny wykład dla klas humanistycznych

      • 25. kwietnia  2023 r. klasy humanistyczne: 3b, 1b, 2b-uczestniczyły w wykładzie  dr hab. Alicji Kisielewskiej, prof. UwB , dyrektora  Instytutu Studiów Kulturowych.   Temat:  ,, Oglądanie telewizji- nowe kompetencje medialne”.Cel wykładu-  przygotowanie młodzieży  do krytycznego odbioru współczesnych multimediów, a zwłaszcza  programów telewizyjnych i zmieniającej się telewizji.

      • Olimpiada Zdrowia

      • Wszyscy wiedzą, że 21 kwietnia był dniem otwartym w naszej szkole. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w tym czasie, gdy nasza szkoła tętniła życiem i wypełniała się gwarem odwiedzających nas uczniów, w jednej z klas, dwie uczennice zmierzyły się z pytaniami kolejnego etapu Olimpiady Zdrowia PCK. Tymi dzielnymi dziewczynami były Magdalena Stypułkowska z klasy III Technikum Gastronomicznego oraz Liliana Hnat z IC LO.

       Tym razem wygrała Liliana, która już w maju spróbuje swoich sił podczas etapu okręgowego konkursu, który odbędzie się w Białymstoku. Trzymamy mocno kciuki! 

       Osobami przygotowującymi do konkursu były:

       Urszula Kossakowska oraz Renata Zalewska

      • Hej! Hej! Czyli z Moniek do Szwecji

      • Zaraz po świętach uczniowie liceum wyruszyli w podróż do Gdańska a stamtąd do szwedzkiej Karlskrony oraz do Gdyni i Sopotu. To były 3 fantastyczne, intensywne dni obfitujące w ogromną dawkę wiedzy, przepięknych krajobrazów oraz ciekawych doświadczeń.

       Karlskrona to blisko 40-tysięczne miasto w południowej Szwecji, nazwa miasta nawiązuje do szwedzkiego króla Karola XI, określenie karls krona do dosłownie korona Karola. Ciekawostką jest, że miasto położone jest na 33 wyspach.

       Jedną z największych atrakcji czekających na nas właśnie tam wewnątrz budynku Muzeum Marynarki Wojennej był podwodny tunel, z którego widzieliśmy wrak żaglowca leżącego na dnie morza od trzech wieków. Na terenie muzeum mieliśmy również okazję wejść do łodzi podwodnej U137.

       Dużo by opowiadać o tym co zwiedziliśmy… więc w wielkim skrócie- było warto!:)

      • Wykłady na SGGW i wystawa Body Worlds

      • W dn. 12.04.2023r. uczniowie Technikum odwiedzili warszawską SGGW. W ramach spotkania uczestniczyliśmy w zajęciach z rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem aplikacji Google Earth. Zwiedziliśmy laboratoria, w których studenci wykonują prace badawcze gleb, skał i emisji gazów cieplarnianych. Spacer po okazałym kampusie uczelni, pozwolił nam na poznanie rożnych wydziałów, na których można kształcić się w bardzo przyszłościowych kierunkach, takich jak – rolnictwo, bioinżynieria zwierząt, inżynieria ekologiczna, żywienie człowieka i ocena żywności oraz wielu innych.
       W Pałacu Kultury i Nauki zwiedziliśmy wystawę BODY WORLDS VITAL. Budowa organów ciała człowieka-wnętrze organizmu, organy zdrowe-kontra organy chore… to świetna lekcja biologii, a przede wszystkim pobudzenie świadomości jak żyć zdrowo i dbać o własne ciało. Ogromne wrażenie podczas zwiedzania wystawy wywarł fakt, iż wszystkie zaprezentowane części ciała są naturalne - zostały poddane procesowi plastynacji.
       Opiekunowie: Justyna Skutnik i Paweł Zasłona

      • Wyjazd na Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie

      • 30 marca uczniowie z klas pierwszej i drugiej o profilu technik pojazdów samochodowych udali się do Olsztyna na Uniwersytet Warmińsko – Mazurski. Głównym celem wizyty było zapoznanie młodzieży z ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Technicznych. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez dr inż. Jerzego Domańskiego na temat komputerowego wspomagania projektowania i obliczeń inżynierskich. Następnie obejrzeli laboratoria: maszyn elektrycznych, podstaw konstrukcji maszyn oraz budowy pojazdów. Odbyły się też zajęcia w laboratorium utrzymania maszyn, pomiarów diagnostycznych pojazdów oraz w nowoczesnej stacji diagnostycznej. Po zasłużonej przerwie na posiłek uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili najciekawsze miejsca związane z historią Olsztyna
       opiekunowie: Marta Reut, Marcin Rzemieniecki
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"

      • Technik hotelarstwa na Politechnice Białostockiej

      • 28 marca uczniowie kierunku hotelarskiego uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Białostockiej. Podczas zajęć na uczelni wysłuchali prezentacji o kierunku studiów „Turystyka i Rekreacja”, a następnie uczestniczyli w wykładach „Podróże - praca, hobby czy zdrowie”, „Innowacje w hotelarstwie” oraz „Komunikacja interpersonalna”. 
       Kolejnym punktem programu wyjazdu były warsztaty dotyczące  zarządzania rezerwacjami w hotelu.
       Opiekun Katarzyna Amonowicz
       Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach"

      • Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie

      • Najlepszym sposobem na zbadanie i poznanie rynku, jest udział w wydarzeniach branżowych.  Pojawiają się na nich zarówno wystawcy, jak i klienci. Sprawdzamy wtedy ich opinie o  produktach i usługach, jakie oferują. Nasi uczniowie wszystkich klas technikum o profilu  gastronomicznym i hotelarskim w dniu 30 marca odwiedzili Targi Euro Gastro i World Hotel w Nadarzynie. Młodzież miała okazję zobaczyć innowacje branży gastronomicznej i hotelarskiej. Odkryli najnowsze  rozwiązania w zakresie technologii i produkcji. Wyjazd w całości został zfinansowany z funduszy projektu „Budujemy przyszlość ZSOiZ w Mońkach''

      • Warsztaty pieczenia sękacza

      • Historia Ziemi Dąbrowskiej przeplata się z historią wielu kultur, tradycji i religii koegzystujących ze sobą na tym terenie, wzajemnie się przenikających i współtworzących niepowtarzalną całość.Uczniowie Szkoły Branżowej w zawodzie kucharz gościli w Gospodarstwie Agroturystycznym "Chata za wsią" w Dąbrowie Białostockiej i uczestniczyli w warsztatach pieczenia sękacza metodą tradycyjną, tzn. na naturalnym ogniu drewna liściastego. 
       Oprócz warsztatów uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historią miejsca i przejść się na spacer po przepięknej okolicy. Na koniec pobytu nasza młodzież miała okazję spróbować wspaniałej kuchni podlaskiej, której to potrawy cieszą się dużą sławą, tradycją i wybornym smakiem. 
       Opiekunowie: Magdalena Sienkiewicz i Katarzyna Amonowicz

       wyjazd odbył się w ramach projektu "Budujemy Przyszłość ZSOiZ w Mońkach".

      • Matematycy w Warszawie


      • W przeszłości leży klucz do przyszłości – to najważniejszy przekaz wystawy głównej Narodowego
       Muzeum Techniki którą odwiedziło 47. matematyków z klas: IV a/d i I a/d. Uczniowie zgłębiali wiedzę
       o umiejętnościach technicznych gromadzonych przez ludzkość od wieków oraz porównywali dawne
       rozwiązania, z tymi którymi dysponujemy dziś, mieli możliwość zaobserwowania ogromnej skali
       postępu technicznego na przestrzeni dziejów. Być może za kilka lat sami będą tworzyć historię jako
       inżynierowie, architekci i naukowcy.
       Podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne młodzież poznawała w Centrum
       Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. Jest to swoisty wehikuł czasu, który przenosi do kluczowych
       miejsc związanych z historią pieniądza. Uczniowie mieli możliwość stania się świadkami narodzin
       monety i banknotu, pierwszego banku i teorii ekonomicznych.
       Na zakończenie wycieczki obejrzeliśmy spektakl w Teatrze Ateneum „Alicja w krainie snów”. Jest to
       niesamowita opowieść o przejściu ze świata dzieciństwa do świata dorosłości. Młodzież była
       zachwycona nowoczesnym, multimedialnym, odwołującym się do dzisiejszej rzeczywistości
       spektaklem.

      • Awans do Finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej

      • Z wielką przyjemnością informujemy, iż uczniowie: Klaudia Waszkiewicz kl. IIIB, Aleksandra Rembelińska kl.IIB oraz Jakub Błaszczyk kl. IC uzyskali awans do Finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem "Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej". Finał odbędzie się 21 kwietnia w Krakowie.

       nauczyciel prowadzący -Maria Szorc