• Aktualności

      • Laureatka ogólnopolskiego konkursu historycznego

      • 22 kwietnia 2022r. w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbyła się gala zakończenia ogólnopolskiego konkursu „Polska- Węgry. Historia Przyjaźni”.

       Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 3pB Kinga Mroczkowska znalazła się w gronie laureatów i została nagrodzona wraz z opiekunem merytorycznym p. Marią Szorc przez Pana ministra Przemysława Czarnka.

      • Uczymy Zawodowo! Staże u pracodawców w Walencji.

      • Uczniowie Technikum w Mońkach zdobywają umiejętności zawodowe na wiele sposobów. Jednym z nich są staże w firmach i przedsiębiorstwach. Dbamy o to, żeby nasza młodzież mogła uczyć się bezpośrednio u pracodawców. Program Erasmus+ pozwala na poznaie warunków pracy za granicą, a konkretnie w Hiszpanii. Kolejne grupy uczniów Technikum wyjeżdżają do Walencji w ramach projektu „Zawodowcy” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor „Kształcenie i szkolenia zawodowe”. Projekt realizujemy we współpracy z Perfect Project.

      • Nasi uczniowie finalistami konkursu EL-ROBO-MECH

      • Uczniowie klasy 3Dp Michał Sołowiej i Kornel Świerzbiński uczestniczyli w konkursie EL-ROBO-MECH zorganizowanym przez Wydział Mechaniczny, Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Radę Przedsiębiorców przy Wydziale Mechanicznym i Radę Przemysłowo-Programową przy Wydziale Elektrycznym. W konkursie brali udział uczniowie z całej Polski.Podstawowym celem konkursu EL-ROBO-MECH jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych. Każdy z uczestników mógł przesłać tylko jedną pracę konkursową. Prace miały być bezpośrednio lub pośrednio związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną. Jednym z czynników podlegających ocenie była innowacyjność proponowanego rozwiązania. Konkurs przeprowadzony był w dwóch etapach.Etap I polegał na przygotowaniu prezentacji dotyczącej pracy konkursowej i przesłaniu jej do Komisji. Finaliści przechodzili do Etapu II, który polegał na samodzielnej prezentacji przed Komisją przygotowanej przez uczestników pracy. Laureaci konkursu mieli uzyskać prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.Michał i Kornel zauważyli deficyt w aspekcie znajomości języka migowego wśród młodych ludzi i postanowili skonstruować urządzenie ułatwiające naukę tego trudnego języka. Uczniowie opracowali projekt i wykonali robota. Skomplikowane algorytmy opracowane przez chłopców pozwalały na zabawę i jednoczesną naukę. Wykonując projekt uczniowie musieli zmierzyć się z przeszkodami w zakresie elektroniki, mechaniki, mechatroniki, algorytmiki, projektowania przestrzennego. Oprogramowanie robota powstało w nowoczesnym języku Python a platformą sprzętową było Raspberry Pi. Tytułu laureata nie udało się uzyskać, jednak obecność w zaszczytnym gronie finalistów konkursu jest ogromnym sukcesem, umiejętności zdobyte w trakcie opracowania projektu będą bardzo przydatne w kolejnych wyzwaniach. Znając zamiłowanie chłopców do problemów technicznych i algorytmicznych nie będziemy na to zbyt długo czekać.

       Opiekunem zespołu był p. Jacek Dojnikowski

      • „Poznaj Polskę” Oświęcim-Kraków- Zagnańsk

      • „Poznaj Polskę” Oświęcim-Kraków- Zagnańsk

       W ostatnich dniach przed przerwą świąteczną uczniowie Technikum i Branżowej Szkoły I wyjechali na wycieczkę, która odbyła się w ramach programu „Poznaj Polskę”. Branżowa Szkoła I stopnia na ten cel otrzymała z MEiN dofinansowanie w wysokości 10.000 zł. 40 uczniów miało możliwość poznania ciekawych miejsc w naszym kraju oraz praktycznego odkrywania śladów historii.W pierwszym dniu głównym punktem wycieczki było Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Następnego dnia dzięki obecności doświadczonego przewodnika poznaliśmy rys historyczny Krakowa i odwiedziliśmy takie miejsca jak Zamek Królewski na Wawelu czy Rynek Główny. Po wyjeździe z miasta udaliśmy się do miejscowości Zagnańsk, woj. świętokrzyskie, aby zobaczyć ponad sześćsetletni pomnik przyrody „Dąb Bartek”.Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń a dodatkowym jej atutem była piękna słoneczna pogoda. Uczniowie docenili atrakcyjny program i z dużym zainteresowaniem zwiedzali kolejne zabytki .Organizatorzy wycieczki: Marcin Rzemieniecki i Paweł Zasłona, opiekun Jolanta Kozłowska.

      • Uczniowie klas biologiczno-chemicznych na Politechnice Białostockiej

      • Lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny czy może jednak projektant, konstruktor, wynalazca nowych technologii w dziedzinie pomocy ludziom chorym, sparaliżowanym?

       Uczniowie klas 1-3 profilu biologiczno-chemicznego poznali ofertę Politechniki Białostockiej wydziału Mechanicznego na kierunku Inżynieria Biomedyczna. Uczniowie przekonali się, że to ciekawy kierunek, który przygotowuje między innymi do projektowania, wytwarzania narzędzi oraz urządzeń medycznych, zwłaszcza dla ortopedii, stomatologii i rehabilitacji, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów medycznych.

       Młodzież dowiedziała się również jak działa mikroskop elektronowy, skaningowy, mikrotomograf, sprawdziła jaki wpływ ma ustawienie i nacisk stopy na jakość ruchu całego ciała.

       Uczniowie poznali od środka prężnie działające Koło Naukowe Orthos realizujące pomysły, które mogą pomóc komuś w potrzebie.

       Opiekunowie: p. K. Kryńska i p. M. Dąbrowska

      • Dzień Otwarty w liceum

      • 1 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przyszłych pierwszoklasistów. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie klas VIII ze szkół podstawowych powiatu monieckiego.

       Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą szkoły, obejrzenia pracowni, uczestniczenia w przedstawieniu oraz krótkich warsztatach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.

       To był dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.

       Umówiliśmy się z ósmoklasistami, że następne spotkanie w takim gronie już 1 września 2022 r.

      • Pachnące warsztaty

      • W piątkowe popołudnie sala chemiczna zamieniła się w małą fabrykę kul kąpielowych i świec sojowych, których cudowny aromat unosił się w całej szkole. A to za sprawą warsztatów, w których wzięli udział chętni uczniowie klas 3p LO. Młodzież dowiedziała się jak w prosty sposób, korzystając z kilku składników, które można kupić w każdym sklepie można przygotować kwiatowe i mleczne kule kąpielowe. A relaksacyjną kąpiel mogą umilić sobie własnoręcznie wykonanymi, ekologicznymi świecami sojowymi odkrywając różnorodne zapachy świata.

       “Pachnące warsztaty” przeprowadziły p. D. Andraka i p. A. Jakowuk

      • Sukces w Finale wojewódzkiego konkursu "Gotuj z klasą"

      • W ubiegły piątek odbył się finał III edycji Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego „Gotuj z klasą”. Technikum w Mońkach reprezentował zespół Natalia Kobeszko & Natalia Bykowska pod kierunkiem p. Piotra Grycuka. Dania przygotowane przez dziewczyny zyskały uznanie komisji oceniającej na czele której zasiadał mistrz kuchni Karol Okrasa. Nasze uczennice zdobyły WYRÓŻNIENIE i tym samym znalazły się w gronie najlepiej gotujących w województwie uczniów ze szkół o profilach gastronomicznych.😍Na wyróżnione menu złożyły się: przystawka: grzanka z chleba żytniego z konfiturą z cebuli i miodu oraz chipsz  kindziuka;danie główne: babka ziemniaczana na kapuście kiszonej; chrust z boczku, miodu i chilli; krem z sera typu klinek z Łap na śmietanie z płatkami soli wędzonej.deser: pączki z ziemniaków z konfiturą dyniową, oblane białą czekoladą i palonym serem korycińskim

      • Szkolna Wers(Ja) na scenie Mediateki

      • „Szkolna Wers(Ja)” na scenie Mediateki Pierwszy Dzień Wiosny zachwycił nas w tym roku piękną słoneczną pogodą, wysoką temperaturą i... WSPANIAŁYM WYSTĘPEM ZESPOŁU „Szkolna Wers(Ja)” . W tym dniu, podczas dwóch koncertów, widownia w Mediatece zapełniła się po same brzegi. Na scenie wystąpił zespół składający się z : uczniów (Falkowska Natalia – wokal, Frącz Filip – gitara, Gajewska Klaudia – saksofon, Gawełko Marta – chórki, Jabłoński Szymon – klawisze, wokal, Jaworowska Klaudia – wokal, Kuczyńska Paulina – skrzypce, Nowicki Hubert – wokal, Pietraszewski Patryk – wokal, Potocka Julia – chórki, Romanowski Szymon – wokal, Walukiewicz Gabriela – chórki, Wyszyńska Anna Cecylia – wokal oraz gościnnie – Łempicka Karolina- wokal) i nauczycieli ZSOiZ w Mońkach: Falkowski Krzysztof- gitara, Rzemieniecki Marcin – gitara, Zasłona Paweł – skrzypce, gitara.Publiczność bawiła się świetnie, nagradzała muzyków gromkimi brawami i nie pozwoliła zejść ze sceny prosząc o utwory na bis.Po raz kolejny przekonaliśmy się jak utalentowanych uczniów mamy w naszej szkole.Słowa uznania należą się pomysłodawcy koncertu i założycielowi zespołu p. Krzysztofowi Falkowskiemu.  GRATULACJE ‼

       fot. Krzysztof Perzanowski

      • Projekt " Tworzywa sztuczne bez tajemnic"

      • Klasa 3pA/C liceum w ramach zajęć z chemii wzięła udział w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog we współpracy z Fundacją PlasticEurope Polska pt. „ Tworzywa sztuczne bez tajemnic”. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego ekologicznych aspektów stosowania tworzyw sztucznych i zagadnień związanych z zanieczyszczeniem środowiska, również morskiego. Omówiona została rola innowacyjnych tworzyw w ochronie zdrowia, żywności, oszczędności energii i ochronie klimatu, z uwzględnieniem podejścia obejmującego cały cykl życia wyrobów. Pojawiły się również wątki związane z gospodarowaniem odpadami. Uczestnicy projektu otrzymali nieodpłatnie książki oraz zestaw próbek siedmiu różnych tworzyw sztucznych, które wykorzystali do przeprowadzenia prostych doświadczeń ukazujących właściwości polimerów. Jest to doskonały przykład uczenia się przez doświadczenie i przenoszenia wiedzy z teorii do praktyki.

       nauczyciel chemii - Dorota Andraka

      • Podsumowanie akcji "Pomagamy rodzinie z Ukrainy"

      • Dziękujemy z całego sercaKiermasze słodkości odbyły się 8 marca w budynku liceum oraz technikum i szkół zawodowych. Pieniądze zbierali uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkół i internatu. Zebraliśmy 4690 zł na pomoc rodzinie z Ukrainy. Ta kwota przerosła nasze oczekiwania.Jesteście wyjątkowi, wspaniali i razem możemy naprawdę wszystko!!!